İŞYERİNDE STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

Hepimiz zaman zaman işlerimizle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Kimi zaman beklenen bir mailin gecikmesi, kimi zaman muhasebe hesaplarının şaşması, kimi zamansa iş arkadaşları ile yaşanan iletişim sorunları.. Gün içinde birden fazla dış etkene maruz kalıyoruz. Peki bu stresle nasıl baş edebiliriz?

Gelin kolay yöntemlerle günümüzü kurtaralım.

  • Her sabah gülümsemeyi alışkanlık haline getirin.

“İçimden gelmiyor” demeyin. Beyin siz neyi uygulamaya başlarsanız, onu kısa bir süre sonra gerçek eylem olarak başlıyor ve mutluluk hormonu salgılıyor.

  • Dik oturun ve doğru nefes alın

Nefes alıp-verme eylemi sandığımız kadar da kolay değilmiş aslında. Gün boyunca burundan alınarak, diyaframı şişirip, ağızdan yavaş yavaş verilen nefes sayesinde daha az stres yapacağınız, daha sakin bir gün geçirdiğinizi fark edeceksiniz.

  • Bol bol su için.

Su içmek, metobolizmanızın doğru çalışmasını sağlar. Sağlıklı bir vücut, doğru kararlar vermenizde büyük rol oynar. Masanızdan bir şişe su bulundurmayı ve her saat başı bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

  • Sakinleştirici müzikler dinleyin.

Araştırmalar gösteriyor ki iş yerinde hafif müzik dinleyenlerin işlerinde daha sakin ve çözüm odaklı oldukları gözlenmiş.

  • Espri yapın.

Uzmanlar gün boyu asık suratla, ciddi çalışanların gün boyu daha çok stres yaptığını ve kalitesiz çalışma saatleri geçirdiğini söylüyor. Rahatlayın biraz, dozunda esprilerle işinizdeki verimliği arttırabilirsiniz.

  • İşlerinizi listeleyin.

Yapılacak işlerinizi kafanıza değil bizimhesap.com’a not edin. Alacak, verecek, çek, senet, tahsilat.. Tüm tablolarınızı muhasebe programı BizimHesap.com’a kaydederseniz, günü gelince size hatırlatırız, asla unutmaz, stres yapmazsınız.

Stresi az, huzuru bol günler dileriz.