Google’da işletmenizi doğruladınız mı?

Google arama motoru, günümüzün vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Bir şirket kurduğunuzda muhasebe işlemlerini yapmak kadar önem gerektiren bir diğer konu da mutlaka Google üzerinden, şirket adresinize yer doğrulaması yapmaktır. Bu konunun aciliyet sebebine gelince, sizi internet üzerinden yada çevreden  bulmuş bir müşteri mutlaka Google’a şirketinizin adını yazacak, sizi inceleyecektir. Kendisinin ihtiyacı olduğu bir alanda hizmet ya da ürün sağlıyorsanız sizinle görüşmek isteyecektir. Bu noktada  “Google Haritalar” özelliği üzerinden konum bilgisini alıp, size doğru yola çıkabilir, siz de uzun uzun telefonda yol tarifi yapmak zorunda kalmazsınız, ayrıca müşteriye güven veren bir imajınız oluşur. Peki Google doğrulaması nasıl yapılır, gelin birlikte göz atalım.

Nasıl kayıt olacağım?

Öncelikle Google+ hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu hesabı açabilmeniz için ise mutlaka gmail uzantılı bir mail adresine sahip olmalısınız. Ardından Google+’da oluşturduğumuz “Google My Business” hesabı  üzerinden adresinizi gerekli forma girip, harita üzerinde tam olarak hangi noktada olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Bu kısımda adresi tam ve eksiksiz doldurmaya özen gösterin, aksi takdirde onaylandıktan sonra düzeltme yapmak birkaç gün daha zamanınızı alabilir.

gplus

Ardından gönderdiğiniz form ile ilgili size doğrulama kodunu nasıl almak istediğiniz soruluyor. Eğer yeni bir işletmeyseniz ve daha önce Google ile bir çalışma yapmadıysanız, doğrulama seçeneklerinden “posta ile doğrulama” yı seçebilirsiniz. Bu noktadaki en önemli kısım; posta ile Fransa Google’dan yaklaşık 14 günde gelen doğrulama koduna verdiğiniz adres, işletmeniz için onaylatacağınız adresin aynısı olmasıdır. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Postayı kim teslim alacaksa, o kişinin ismini forma girebilirsiniz. Bekleme süreniz başladığında lütfen sabırlı olun, yeni bir doğrulama kodu talebinde bulunmayın. Bu doğrulama işlemini geciktirecektir.

Ya sonra?

15 günün ardından size Google’dan bir posta ulaşacak, içerisinde 5 haneli bir kod göreceksiniz. O kodu, ilgili Google ekranına girip, kaydet butonuna bastıktan sonra işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olacak. 24 saat içinde Google Haritalar’da görünen bir işletmeniz olacak. Hayırlı olsun.