BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ OLMANIN 10 ALTIN KURALI

Eski bir tapınak yazısı der ki; “Sevdiğin işi yaparsan, bir gün bile çalışmazsın”. İşte girişimcilik demek sevdiğin işi yapmak demektir. Çünkü o bir ruhtur, bir yere varmadan önce yolda olduğunu ve bu yolun çok uzun olduğunu, pes etmeden çalışmak gerektiğini bilmektir. Peki başarılı bir girişimci olmak için nasıl bir yol haritası izlemek lazım. Buyurun birlikte göz atalım.

  • SABIRLI OLUN.

Öncelikle yıllarca sürecek, ama başardığınızı gördükçe daha da kamçılanacağınız uzun bir yola çıkıyorsunuz. Bunun bilincinde olun ve bu yolda  sabırlı davranın. Sabır sizi başarıya götürecek ilk adımdır.

  • TUTKUYU KAYBETMEYİN.

Bir işi başarmak için tüm şartlara sahip olsanız bile asıl önemli olan o işten duyduğunuz heyecandır. Heyecanlı olduğunuz sürece işinizi tutkuyla yaparsınız ve tutku bir yelkenin rüzgârıdır unutmayın.

  • HİSLERİNİZE GÜVENİN.

Hislerinize güvenmeseydiniz bu yola çıkmazdınız öyle değil mi? Demek ki doğru yoldasınız. Mantık size sapacağınız sokak aralarında yardımcı olur ama asıl yola çıkaran “kalp”tir.

İçinize dönün ve sorun “iç sesim ne diyor?” O sizi asla yanıltmaz.

  • EKİP OLUN.

Girişimcilikte ekip olmak sizi daha güçlü hissettirecektir. Ne kadar kendinize güvenseniz de her konunun bir uzmanı vardır. Ekibinize güvenin ve onlara sorumluluk verin.

Ne demişler “Birlikten kuvvet doğar.”

  • DÜRÜST OLUN.

Yaptığınız her işte, aldığınız her kararda hem kendinize, hem çevrenize dürüst olun. Vicdan rahatlığı, işinizin bereketidir.

  • HESABINIZI BİLİN.

Attığınız her adımda, hesaplarınızı adım adım takip edin. Bunca işle uğraşırken bakkal defteri  tutar gibi hesap tutmaya kalkmayın kesinlikle. Bu işi profesyonellerine bırakın. Bunun için Türkiye’nin en güvenli online ön muhasebe programı bizimhesap.com’ u kullanabilirsiniz. BizimHesap.com sayesinde hem sizi rakiplerinizden ayıracak profesyonelliği yakalayacak, hem de hesaplarınızı asla karıştırmadan gün gün takip edebilecek, günü gelen ödemelerinizi, alacak vereceğinizi, kar-zararınızı görebileceksiniz. Unutmayan, hesaplar bir işletmenin temel taşıdır.

  • ÖDÜLLENDİRİN.

Yaptığınız işlerde küçüğünden büyüğüne kadar, hem kendinizi hem ekibinizi ödüllendirin.

İlla büyük bir ödülden bahsetmiyoruz, örneğin ekibinize öğleden sonra bir tatlı ısmarlayın. Emin olun, değişime siz bile inanamayacaksınız.

  • PANİKLEMEYİN.

Hava her zaman güneşli olmaz, bazen bir şeyler ters gider, bazen hesaplar şaşar. Bu durumlarda kararlı olun, paniklemeyin. Derin bir nefes alın ve yapılması gerekene odaklanın.

  • KARARLI OLUN.

Girişimcilik yolu, en başında bahsettiğimiz gibi uzun ve meşakkatli bir yoldur. Ama başarı geldikten sonra “iyi ki” ler’le dolu bir yola dönüşür. Bu yüzden ne olursan olsun hedeflerinizden vazgeçmeyin, kararlı olun.

  • ÇOK ÇALIŞIN.

Girişimcilik yolunda her adım için kararlı, sabırlı, tutkulu adımlarınızı atarken çok çalışın. Çalıştığınız sürece her  gün bir basamak yukarı çıkarsınız. Girişimcilik yolunda başarı ve şans sizinle olsun.